Dzień Czekolady

Z okazji zbliżającego się Dnia Czekolady, obchodzonego z wielkim entuzjazmem 12 kwietnia, zabiorę Was w niezwykłą podróż śladami czekolady. Od tropikalnych lasów, przez pracowite ręce zbieraczy, aż po słodki finał, który znamy i uwielbiamy. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje ten pyszny przysmak, który umila nam chwile relaksu, dodaje energii i poprawia nastrój? 

Ciekawostki czekoladowe na dobry początek

Czekolada, ten słodki eliksir szczęścia, ma swoje korzenie głęboko zakorzenione w historii ludzkości. Już Majowie i Aztekowie pili gorzką czekoladę jako napój energetyczny i używali ziaren kakao jako waluty. Ciekawe, prawda? Dziś czekolada jest dostępna w nieskończenie wielu formach i smakach, a jej produkcja to fascynujący proces, który postanowiłam przybliżyć dzieciom w formie historyjki obrazkowej do druku „Jak powstaje czekolada?”.

Krok po kroku, od ziarna kakao do tabliczki czekolady

Wszystko zaczyna się w tropikalnych lasach, gdzie rosną drzewa kakaowca. Ich ziarna, po zebraniu i odpowiednim sfermentowaniu, zaczynają uwalniać charakterystyczny czekoladowy aromat.

Następnie ziarna są palone, aby uwolnić głębię smaku, a po zmieleniu przekształcają się w gładką masę kakaową - serce każdej czekolady.

Teraz dzieje się magia! Masa kakaowa łączy się z cukrem, mlekiem (w przypadku czekolady mlecznej) i innymi składnikami, tworząc różnorodne smaki.

Ostatni etap to sztuka temperowania - kontrolowanego chłodzenia i podgrzewania masy, dzięki czemu czekolada staje się błyszcząca i chrupiąca.

Źródło: dzieckiembądź.pl

 

Potrawy do wykonania z czekoladą w tle