Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa.
Święto ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Data nie jest przypadkowa, ponieważ wada genetyczna powodująca Zespół Downa związana jest z występowaniem w 21 parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca.
Kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem światowego Dnia Zespołu Downa ponieważ chromosom ten ma kształt skarpetki. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.
Zespół TRISOMIA 21 jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21.
To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdonnna Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Data obchodów Trisomii 21 jest symboliczna. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Święto ustanowiono w 2005 roku, a od 2012 nad obchodami sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki „nie do pary” manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z ta wadą genetyczną.